7.30 – 8.15: 1A
  • 31.10 (czwartek)
    7.30 – 8.15: 2A

Opiekun: mgr Tomasz Maciąg

Wraz z zbliżającym się końcem roku szkolnego chciałbym podsumować szachowy rok 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 24. Od września 2018 roku prowadziłem zajęcia szachowe dla klas: 1A, 1B, 1C, na których młodzi adepci uczyli się podstaw gry, by móc pod koniec roku szkolnego rozegrać swoje pierwsze partie szachowe. W październiku 2018 roku moi podopieczni z reprezentacji szkoły z klas: 7 – III wygrali drużynowe mistrzostwa Tarnowa, natomiast zespół z klas: 2 – 5, w tych samych zawodach zajął drugie miejsce. 30 listopada 2018 roku mistrzowie Tarnowa zagrali turniej wojewódzki w Myślenicach, na którym zajęli 5 miejsce na 18 drużyn startujących w tych zawodach. 1 kwietnia 2019 roku mistrz szkoły Jakub Lenart wygrał II Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora ZST w Tarnowie. Od początku lutego do końca maja 2019 roku w naszej placówce zorganizowałem, a zarazem byłem sędzią II Turnieju Szachowego Szkoły Podstawowej Nr 24. Jego zwycięzcą w kategorii starsi okazał się triumfator tych zawodów z poprzedniego roku Jakub Lenart (8C), który był bezkonkurencyjny! W dwóch edycjach turnieju nie stracił nawet półpunktu! Vice-mistrzynią tej kategorii wiekowej, a zarazem zwyciężczynią w swojej kategorii została rewelacja tej edycji turnieju 11 – letnia Urszula Urbaś z 4B! Podsumowaniem tegorocznego sezonu szachowego w SP Nr 24 były finały turnieju oraz symultana szachowa z mistrzem szkoły Jakubem Lenartem, który oczywiście pokonał 7 przeciwników jednocześnie. Chciałbym zaznaczyć, że w tej edycji turnieju wzięło udział, aż 69 szachistów w dwóch kategoriach wiekowych. Jest to dla mnie powód do dumy, że tylu młodych ludzi, chce rozwijać się w tej wspaniałej dyscyplinie sportu. Wszystkim naszym młodym szachistom życzę sukcesów i zapraszam w nowym roku szkolnym na kolejne zajęcia szachowe oraz na III edycję turnieju! mgr Tomasz Maciąg

7. Bartłomiej Kukuła 6A – Jakub Fira 5B  – 2:1
8. Bartłomiej Maciąg 6A – Jakub Malig 5A – 2:0 (walkower)

13. Marcin Tofijski 6B – Jakub Hajduk 5B0:2
14. Stefan Loish 4A – Bartosz Grzyb 4B – 2:0 (walkower)

15. Konrad Gałuszka 7C – PAUZA

l.p.        Nazwisko i imię:     Punkty:    zwycięstwa:         remisy:        porażki:     Rozegrane              partie:

2. Eryk Piekieniak 3D – Maciej Mika 3D1:2
3. Kacper Kaczkowski 7A – Jakub Witek 7B0:2 (walkower)
4. Mateusz Urbaś 8D – Bartosz Kurczab 7A – 2:0
5. Olaf Rozkrut 8D – Michał Wałaszek 3B – 2:0 (walkower)
6. Damian Manijak 3E – Jan Dębski 3B – 2:1
7. Mateusz Podosek 3G – Arkadiusz Lechowicz 7A – 0:2
8. Krzysztof Wojnarowicz 8C – Karolina Kulas 8A – 2:0
9. Hubert Kłósek 7A – Fouad Fahed 8C0:2
10. Kacper Budzik 3A – Jakub Lenart 8C – 0:2
11. Natalia Niemczyńska 8A – Adrian Maciąg 8C0:2
12. Konrad Stefanik 3G – Jakub Trela 7B0:2 (walkower)
13. Urszula Urbaś 4B – Mikołaj Ożga 3G – 2:0 (walkower)

4. System rozgrywek:

• turniej zostanie przeprowadzony systemem pucharowym P10 (1 runda – 20 minut, po 10 minut na każdego uczestnika), przegrywający odpada (do dwóch zwycięstw) dla klas 7, 8, 3 (oddziały gimnazjalne), w 1/8 finału 3 zawodników rozegra swoje partie systemem kołowym (każdy z każdym), do 1/4 Finału awansuje 2 najlepszych! Natomiast w 1/2 finału: 5 zawodników rozegra swoje partie systemem kołowym (każdy z każdym), do Finału awansuje 2 najlepszych!
  • dla klas 2 – 6, systemem pucharowym P15 (1 runda – 30 minut, po 15 minut na każdego uczestnika), przegrywający odpada (do dwóch zwycięstw),
  • 2 błędy szachowe eliminują zawodnika, za błąd uważa się sytuację, gdy gracz nie zauważy szacha swojego króla (gdy przeciwnik zauważy zaistniałą sytuację, zgłasza sędziemu zawodów lub gdy sędzia ją zauważy) oraz wykonanie ruchu inną figurą, niż tą, którą dotknęło się wcześniej, za błąd przeciwnika otrzymuje się dodatkowo 2 minuty czasu gry,
  • 3 krotne powtórzenie tej samej pozycji, będzie skutkowało – REMISEM (gdy przeciwnik zauważy zaistniałą sytuację, zgłasza sędziemu zawodów lub gdy zauważy ją sędzia).
    5. Warunku uczestnictwa: w turnieju mogą brać udział wszyscy miłośnicy gry w szachy, zgłoszenia przyjmuje mgr Tomasz Maciąg do dnia 1 lutego 2019 roku.
    6. Ocena i sędziowanie: sędzią i zarazem prowadzącym turniej będzie Pan mgr Tomasz Maciąg.
    7. Nagrody: trzech najlepszych zawodników otrzyma dyplom i medale.
    8. Postanowienia końcowe:
  • uczestników obowiązują przepisy PZSzach z 2014 roku,
  • organizator zastrzega sobie prawo do niezbędnych zmian w regulaminie wynikających z jego potrzeb.

NIEBYWAŁY SUKCES MOICH PODOPIECZNYCH!!!

Dnia 23 października 2018 roku uczniowie naszej szkoły osiągnęli WIELKI SUKCES w Turnieju o Mistrzostwo Tarnowa w szachach drużynowych. w Igrzyskach Dzieci. Skład naszej drużyny: Urszula Urbaś (4B), Artur Kościółek (2A), Matusz Łabno (5A), Jakub Hajduk (5B) – 2 MIEJSCE.
Natomiast 24 października w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej drużyna w składzie: Karolina Kulas (8A), Jakub Lenart (8C), Krzysztof Wojnarowicz (8C), Karol Mądel (3A) osiągnęła NIEBYWAŁY SUKCES – ZAJMUJĄC 1 MIEJSCE!
Dnia 30 listopada 2018 roku reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 24 osiągnęła bardzo dobry wynik w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Szachach Drużynowych w finale wojewódzkim. Turniej został rozegrany Szkole Podstawowej Nr 4 w Myślenicach. Nasz zespół w składzie: Karolina Kulas (8A), Jakub Lenart (8C), Krzysztof Wojnarowicz (8C), Karol Mądel (3A) ostatecznie zajął 5 miejsce na 18 drużyn biorących udział w turnieju.